II Festiwal BEZDROŻA AZJI 2009

II Festiwal BEZDROŻA AZJI 2009 (2009-06-24)

26 czerwca – piątek, Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach
27 czerwca – sobota, Rosarium Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie

Wstęp wolny.

Szczycimy się faktem, że należymy do bogatej kultury europejskiej, że w polskiej tradycji zawsze ważną rolę odgrywała tolerancja i otwartość. W porównaniu z innymi krajami Europy jesteśmy jednak narodem homogenicznym. Mniejszości narodowe i kulturowe stanowią niewielki odsetek naszego społeczeństwa. Nie zawsze tak było i wiele wskazuje, że nie zawsze tak będzie.
Festiwal Bezdroża Azji to niepowtarzalna okazja do poznania, poczucia na „własnej skórze” jak odmienny, fascynujący, różnorodny i inspirujący może być dla nas Azjatycki krąg kulturowy. Obok popularnych i kolorowych elementach kultury Indii, bogatej spuściźnie kulturowej Japonii i Chin, chcemy skupić się na nie znanych nam bliżej narodach Azji Środkowej – nie skażonych jeszcze przez cywilizacje zachodu i w pewnym stopniu związanych z naszą historią. Mongołowie, Tatarzy, mieszkańcy Tuwy, Kazachstanu, czy azjatyckiej części Rosji w czasie festiwalu pomogą nam zrozumieć świat w którym mieszkamy i z innej perspektywy spojrzeć na naszą europejską, polską i górnośląską rzeczywistość.

PROGRAM:

26.06 godz. 19:00, piątek
Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film, Katowice ul. Sokolska 66 „DERSU UZAŁA” – projekcja filmu

27.06 godz. 12,00 sobota
Rosarium Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Janusza Ziętka
12:00 – IQUAN – chińska gimnastyka dla wszystkich
12:00 – Otwarcie Bazaru Wymiany Myśli
12:00 – Otwarcie Wystawy na Drzewie
12:30 – Otwarcie Filmowej Jurty i Zakątka Opowiadaczy
19:00 – Koncert „Most Europa – Azja”
21:00 – Kino Azji
00:00 – Zakończenie Festiwalu

Szczegóły:

KINO AZJI – prezentuje Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film
26.06.2009 godz. 19:00 Centrum Sztuki Filmowej Katowice ul. Sokolska 66
DERSU UZAŁA Akira Kurosawa 1975, bilety w cenie 5 zł
Oskar w 1975 roku dla najlepszego filmu obcojęzycznego, oraz główna Nagroda na „Moscow IFF” 1975
Dersu Uzała to opisany w książce Arsenjewa syberyjski myśliwy. Jego filozofia życiowa stała się kanwą arcydzieła, filmu wyreżyserowanego przez Akira Kurosawę w 1975 roku. W rolę głównego bohatera wcielił się w tym filmie Maxim Munzuk z Tuwy.
więcej o filmie i Dersu na www.dersuuzala.info

27.06.2009

FILMOWA JURTA – prezentuje Stowarzyszenie Hayirakan
Filmowa jurta to miejsce spotkania z dokumentem.
– „Tabu – ostatni szaman” – 2005 r. autor Nikołaj Płużnikow, operator Nikita Chochłow. Czas projekcji 26 min.
– „Tuva Healing Service” – 2007 r. Bart Von Dijck, Patrik Oosterlynk czas 56 min.
– „Brzegi Pamięci – Dersu, Terytoria Miłości” reż. Tatiana Litwiszczenko i Ewgeni Domanowow
– „Dersu Uzała” reż. Agasi Babajan ZSRR 1961 r.

GALERIA NA DRZEWIE

Przyjaciele Dersu Uzały przygotują koczowniczą wystawę o książce, filmie, tajdze. Uzupełnimy ją fotografiami z wypraw do Mongolii i Tuwy Jurka Trawińskiego.

ZAKĄTEK OPOWIADACZY
Dr Jan Broż z Czech przybliży nam mongolską kulturę picia herbaty. Mariusz Kwiatkowski przedstawi postać Dersu Uzały i jego filozofię. Opowiadacze koczowniczym zwyczajem rozgoszczą się od czasu do czasu w Filmowej Jurcie.

KONCERT Most Europa – Azja

Zaprezentujemy odmienne podejście do tuwińskiego śpiewu – khoomei. Śląski NeLL i Gendos w specjalnie na festiwal przygotowanym programie. To będzie rockowe podejście do tuwińskiej tradycji. Bardzo etnicznie a zarazem awangardowo zapowiada się duet Gendosa z polskim mistrzem Jorgosem Skoliasem. Artyści nie spotykają się często, za to każde ich spotkanie jest wydarzeniem.
www.myspace.com/tuviangreekfreaks
KINO AZJI – prezentuje Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film
Filmy kina azjatyckiego. W tym roku Dersu Uzała będzie pretekstem do pokazania twórczości następców Kurosawy.
w programie:
– „Latający Smok, Przyczajony Tygrys” Allen Lan Honk Kong 2002
Walka dobra ze złem z lekką nuta ironii
Parodia filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok”. Mimo, że obydwa filmy oczarowują widza wschodnim klimatem, orientalizmami i mnóstwem podniebnych walk w stylu Wuxia Pien, to każdy opowiada o walce dobra ze złem z innej perspektywy. Tutaj dominują z oczywistych względów głównie wątki komediowe, a motywem przewodnim filmu są przygody Luka Ching Yanga, złodzieja koni, jego żony i walka z demonami przeszłości. Twórcy filmu stanowczo odżegnują się od tego, żeby ich obraz, z wyjątkiem podobnego tytułu, miał coś wspólnego z „Przyczajonym tygrysem…”. Pewną ciekawostką jest udział w obu filmach Cheng Pei-Pei, która tu zagrała żonę Luka.

– „Łuk” Ki-Duk Kim Korea Południowa 2005
Dzieło koreańskiego mistrza filmowych niedopowiedzeń – Kim Ki-duka. Tytułowy łuk jako zabójcza broń i instrument muzyczny. Ale nade wszystko jako wieloznaczny symbol zawikłanych relacji międzyludzkich wewnątrz alegorycznego trójkąta: starzec, wychowywana przez niego samotnie na odciętej od świata łodzi dojrzewająca dziewczyna oraz młody chłopak. Semantyczna łamigłówka i ujmująca stylistyka.

BAZAR POGLĄDÓW I MYŚLI

Prezentuje Restauracja Bombaj Tandoori, Miejski Dom Kultury Batory i Stowarzyszenie Hayirakan.
Miejscem bardzo ważnym w każdej azjatyckiej społeczności jest bazar. Nie jest to miejsce zwykłego handlu. Jest to miejsce spotkań, centrum społecznego życia. Na bazar każdy musi się udać, spotkać znajomych, wypić herbatę w „czajhanie”, prowadzić długie dysputy. Naszym pomysłem jest przeniesienie takiego bazaru, na którym każdy, kto ma coś do przekazania może się pojawić. Zapraszamy do otworzenia swojego stoiska organizacje pozarządowe, formalne i mniej formalne grupy, oraz przedsiębiorców i kupców, których oferta związana jest z Azją, etniką lub po prostu zdrowym życiem w zgodzie z naturą.

Na bazarze pojawią się:
– Lecznicza Muzyka – stoisko z ofertą warsztatów.
– Życie w Mongolii
Przyjaciele z Towarzystwa Przyjaźni Mongolii opowiedzą o koczowniczej herbacie, pokażą jak ją przygotować oraz jak lepi i gotuje się buzy. – Iquan
Zaprosimy wszystkich do wzięcia udziału w chińskiej gimnastyce. Tak jak na filmach z Chin będziemy mogli stanąć boso na trawie i oddać się powolnym, medytacyjnym, uzdrawiającym ruchom. Warsztat Iquan poprowadzi Mariusz Burdyński, zapowiadają się też inni trenerzy z odmiennych szkół
– Taniec
Wszystkich tych, którym będzie mało ruchu w świat tańca indyjskiego wprowadzi Sabina Sweta Sen
– Świat Herbaty
Herbaciarnia Fanaberia z Bytomia zaimprowizuje najprawdziwszą azjatycko bazarową CZAJHANE z różnymi rodzajami herbat i fajkami wodnymi.
– Kuchnia Indii
Restauracja Bombaj Tandoori uraczy nas smakowitymi potrawami z Indii – Rękodzieło artystyczne
Biżuteria, ozdoby mieszkań, bębny, wszystko to co nie seryjne wyrabiane ręcznie przy użyciu tradycyjnych technik

Organizatorzy projektu: Miejski Dom Kultury Batory w Chorzowie – Koordynator, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen J. Ziętka w Chorzowie, Stowarzyszenie Hayirakan z Jeleniej Góry, Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film z Katowic , Restauracja Bombaj Tandoori z Sosnowca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *